vymluvy-proc-neprestat-kourit-a-nejcastejsi-dilemataU pití alkoholu se říká, že když se chce, důvod proč pít se vždycky najde. U cigaret bych si to dovolil obrátit: když se nechce, vždy se najde důvod proč nepřestat. Obecně pokud chceme přestat s jakoukoliv závislostí, je nutné v první řadě chtít, mít pevnou vůli a nejlépe mít i důvod proč nekouřit. Tím může být náš zdravotní stav, rychle stárnoucí pokožka nebo partner, kterému náš zapáchající dech jednoduše vadí.

Naše výmluvy proč nepřestat kouřit


  • Děda kouřil čtyřicet cigaret denně a dožil se pětaosmdesátky.
Možná ano, ale možná jen díky tomu, že měl vrozenou odolnost vůči škodlivým účinkům
kouření. A ty přece nemůžeš vědět, jestli jsi ji zdědil také.

  • Vypadám jako hlupák, když všichni kouří, a já jediný ne.
Ano, to je možné. Dlouho skutečně můžeš vypadat jako hlupák, ale nakonec se situace obrátí a kuřáci přijdou na to, že těmi hlupáky byli ve skutečnosti oni. Ale to, až nebudou moci dýchat a bude pro ně pozdě.

  • Doktoři přece také kouří, tak to nemůže být tak škodlivé.
Lékaři jsou také jenom lidé a mají svoje slabosti. Také je mezi nimi dost těch, kteří dostanou rakovinu plic.

  • Kdybych přestala, ztloustla bych.
To je možné, ale to, aby člověk zůstal hubený nebo nepřibíral hodně záleží na skladbě jídelníčku a pohybové aktivitě. Člověk sice při kouření tolik netlousne, ale rychleji stárne a má méně kvalitní pokožku nejen v obličeji. Kuřákovi také smrdí z úst a má žluté zuby - také žádná prima vyhlídka.
Řešením je náhradní nikotinová léčba (nikotin urychluje peristaltiku střev, způsobuje, že je trávenina déle v žaludku a tak je člověk sytý a také zvyšuje bazální metabolismus - tedy tělo zpotřebuje za stejných okolností více energie) ve formě pastilek, mikrotablet, náplastí, žvýkaček či inhalátoru. Důležité je také mít dostatek pohybu a mít stravu s nízkým obsahem energie (zelenina, málo sladké ovoce, čaje, velmi ředěné džusy, strava s obsahem vlákniny).

  • Spousta hereček také kouří a přitom vypadají stále dobře.
To je možné, protože vliv kouření se neprojeví hned, ale až za několik let. Zrovna tak je možné, že jim fotografie do novin a plakátů upravují na počítači tak, aby vypadaly lépe. Když mají třeba žluté zuby od kouření, vydávají mnoho peněz za zákroky, po nichž je budou mít bělejší.

  • Kouřím málo, denně jen půl krabičky.
To není zrovna málo. Navíc nikotin patří k drogovým látkám
a jako každá droga nutí organismus stále zvyšovat dávky. Hrozí ti také, že když se ocitneš ve stresu, najednou začneš potřebovat mnohem vyšší dávky a pak už se ti nepodaří spotřebu cigaret snížit.

  • Mám dost silnou vůli, ale právě se mi nechce přestat kouřit.
Tak to nejspíše není. Rádi bychom přestali, ale protože víme, že bychom to nezvládli, uchylujeme se k sebeklamu.

  • Já se nebojím smrti, tak proč bych přestával.
Snažíme se nevidět budoucnost, což je krátkozraké. I když po letech skutečně přestaneš, potrvá ještě mnoho let, než zmizí riziko, že člověk zemře na následky kouření.

  • Vždyť na rakovinu plic v Česku umírá jen několik tisíc lidí ročně, tak to nemohou být cigarety tak nebezpečné.
Jenže cigarety ani zdaleka nezpůsobují jen rakovinu plic. Na jejich vrub jdou také desítky tisíc lidí s infarktem, vyvolávají chronický a odpudivý kuřácký kašel a celkově urychlují opotřebování těla.

  • Venku je už tak dost smogu, troška kouře přece nemůže tolik vadit.
Účinky kouření mnohonásobně umocňují účinky městského smogu. Je to díky chemickým reakcím, které probíhají v organismu při inhalaci obou směsí - tzn. kouře z cigaret a smogu.