koureni_u_zenMužský organismus a ženský se od sebe liší nejen anatomicky, ale jsou i určitá specifika, která způsobují v některých věcech odlišné poškozování těla při dlouhodobém kouření cigaret. Stránka se zaměřuje na specifika ženského kouření cigaret a jeho působení na tělo a orgány.

divkaZávislost

Nikotin v cigaretách je silná droga, která může být návyková stejně jako heroin a která mění činnost Vašeho mozku. Nikotin je rostlinný alkaloid, kvůli kterému lidé hlavně kouří. Poměrně rychle na nikotin vzniká závislost.

Vrásky

Kouření zhoršuje prokrvení kůže. To vede k jejímu zvrásnění a jakémusi zdrsnění, dehydrataci. Typické vzezření paprsčitých vrásek kuřačky kolem úst je na fotografiích zde.

Šedý zákal

Čím více kouříte, tím je vyšší riziko šedého zákalu – očního onemocnění, které může způsobit slepotu. Dokonce i bývalí kuřáci mají riziko vzniku šedého zákalu o 50 % vyšší.

Rakovina dutiny ústní

Kouření je hlavní příčinou rakoviny jazyka a dutiny ústní. Znesnadňuje totiž slinám, aby odstraňovaly z úst bakterie. Rovněž Vám hrozí nežádoucí nažloutlé zabarvení zubů, zápach z úst a vyšší riziko onemocnění dásní, a to i navzdory nízkému věku. Kuřáci také častěji trpí zubním kazem.

Poškození kůže

Vlivem dehtu dochází k nežádoucímu zabarvení prstů a nehtů dožluta.

Rakovina hrtanu

Čtyři pětiny případů rakoviny hrtanu způsobuje právě kouření. Tím, jak se kouř dostává do krku, se začínají na sliznici kumulovat rakovinotvorné látky.

Lupénka

Kuřáci mají dvakrát vyšší riziko vzniku lupénky než nekuřáci. Lupénka je nepříjemná červená nebo stříbrná vyrážka, která se může objevit kdekoliv na těle (nejčastěji v ohbí kloubů).

Srdeční onemocnění

Kouření je významnou příčinou srdečního infarktu. Do jedné minuty od prvního potáhnutí z cigarety začíná srdce bít rychleji. Stáhnou se krevní cévy, čímž dojde ke zvýšení krevního tlaku a zesílení činnosti srdce, čímž se srdce zbytečně zatěžuje za současného nedostatku kyslíku ("srdce se dusí"). Více informací o nikotinu se dozvíte zde.

Onemocnění plic

Jako kuřák máte až dvacetkrát vyšší riziko úmrtí na rakovinu plic. Ještě dlouho předtím však dojde ke snížení kapacity plic. Může se u Vás objevit astma a – pokud ani pak nepřestanete – emfyzém, kde 90 % všech případů způsobuje právě kouření.

Žaludeční vředy

Kuřáci jsou náchylnější k žaludečním vředům. Ty se nehojí tak rychle jako u nekuřáků a je vyšší pravděpodobnost jejich opětovného výskytu. Rovněž přibývají důkazy, že kouření může zvyšovat riziko chronického onemocnění střev.

 

Zapáchající dech

Nepříjemný dech, nepříjemné pocity při líbání pro druhou osobu (pocit jako byste líbali popelník).