koureni-v-tehotenstvi-kazda-cigareta-skodiKaždá těhotná žena, která dostane chuť si zapálit, by si měla uvědomit, že vykouřenou cigaretou vážně ohrožuje zdraví svého ještě nenarozeného dítěte. Zcela mimo mísu jsou časté výmluvy těhotných kuřaček, že jim lékař nějakou tu cigaretu dovolil, aby zabránil odvykacímu šoku jejich těla.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby svou poslední cigaretu ženy típly už ve chvíli, kdy se na těhotenství začnou připravovat. Podle odborných studií kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček, a tak způsobuje sníženou plodnost kuřaček v porovnání s nekuřačkami až o 60 %. Lékaři proto radí, aby ženy, které plánují otěhotnět, přestaly kouřit alespoň tři měsíce před početím.
Pokud si matka svou cigaretu není schopná ani kvůli svému dítěti odepřít, může se stát, že její potomek bude mít nízkou porodní váhu, bude trpět astmatem, až dospěje, může mít sníženou plodnost nebo může onemocnět diabetem. Cigarety v těhotenství také mohou zapříčinit genetické vady u dítěte a jeho poporodní závislost na nikotinu. U dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily, je také zvýšená pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí novorozenců.
Pokud žena nezahodí cigarety ještě před otěhotněním, je dobré, když se snaží svého neduhu zbavit co nejdříve poté, co zjistí, že čeká dítě. Studie novozélandských vědců ukázala, že pokud ženy přestanou kouřit do 15. týdne těhotenství mají šanci zmírnit dopady na plod téměř na minimum.

Vrozené vývojové vady, nádory a nižší porodní hmotnost
2011 byla zveřejněna rozsáhlá mezinárodní studie, na které se podíleli také čeští odborníci z Masarykovy univerzity v Brně. Ta dokázala, že kouření rodičů negativně ovlivňuje vývoj i zdraví novorozeňat. Z výzkumu vyplynulo, že tyto děti mají větší počet vrozených vad a také vyšší riziko výskytu nádorového onemocnění. Novorozenci kuřaček měli rovněž o 107 gramů nižší průměrnou hmotnost a byli průměrně o 1,3 cm menší. Dokonce měli o 0,2 centimetru menší obvod hlavy.
Do mezinárodní studie se jen v Brně zapojilo 3645 těhotných žen, z nichž v období do otěhotnění kouřilo 42 procent, přičemž devět procent vykouřilo více než krabičku denně. Po zjištění gravidity nekouřila celá polovina, pět procent z celkového počtu žen kouřilo více než dvacet cigaret denně i v těhotenství.


Zdroj: novinky.cz, 25.6.2014