koureni-cigaret-a-piti-alkoholu-detmi-v-restauracich-stacilo-by-je-na-2-dny-zavrit-mini-odbornikNalévají restaurace dětem alkohol nebo děti v restauraci kouří tabák v cigaretách? Stačilo by je na dva dny zavřít, míní odborník. Když lékaři a odborníci mluví o ohrožení české mládeže alkoholem a cigaretami, nemlátí prázdnou slámu. Průzkumy jasně říkají, že české děti a hlavně studenti jsou v Evropě v čele žebříčků nejen v užívání marihuany, ale i v pití alkoholu a v kouření tabáku.

Na problém jasně ukazuje i to, že tento týden se v Praze otevřela první specializovaná ambulance, která by měla začít pomáhat dětem ohroženým drogami, alkoholem a gamblingem. VZP, která ambulanci podporuje, zveřejnila, že v loňském roce musela zaplatit za léčbu 1500 dětských pacientů bojujících se závislostí.
„Když se podíváte na mapu Evropy, tak Česko tam svítí mezi všemi s největší konzumací alkoholu mezi 15- a 16letými,“ řekl ředitel českého monitorovacího centra pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Každé druhé dítě se opíjí
Podle evropské školní studie z roku 2011 tři čtvrtiny českých šestnáctiletých studentů okusily alkohol a 50 procent přiznalo, že se za poslední měsíc alespoň jednou opilo.

V okolních zemích za nalévání mohou provozovatelé přijít o licenci!
Čtyřicet procent studentů uvedlo, že už ochutnalo cigaretu, stejný počet doznal, že již experimentoval s marihuanou. Úřady a politici o riziku pro mladou generaci vědí, ale zatím se jim příliš nedaří nastavit přiměřenější pravidla. Po letech dohadů by se na konci roku měla konečně na jednání vlády dostat novela tzv. tabákového zákona, která by měla nejen omezovat kouření v restauracích, ale měla by řešit nově i užívání alkoholu.
Podle vedoucího protidrogové vládní rady Jindřicha Vobořila by např. Česká obchodní inspekce měla znovu dostat pravomoc kontrolovat, zda hospodští nenalévají mladistvým, a udělovat sankce. „V okolních zemích za nalévání mohou provozovatelé přijít o licenci, ale my tak drastičtí být nechceme. Stačí např. výstražné dvoudenní zavření,“ řekl Vobořil. Důležitější je ale podle něj tlačit na veřejnost, že užívání alkoholu, zvláště nezletilými, do slušné společnosti nepatří.

Část daní na léčbu
Podle Vobořila také navrhli, aby vláda dávala část loterijní a spotřební daně přímo na prevenci a léčbu závislostí.
Podle primáře oddělení pro léčbu závislostí VFN v Praze Petra Popova je dnes obrovský nepoměr mezi tím, jak se zdůrazňuje nebezpečnost ilegálních drog a jak jsou zlehčovány dovolené drogy jako tabák a alkohol.
„Přitom lidí, kteří mají problém s nelegálními drogami, je podstatně méně než lidí, kteří se potýkají s legálními drogami,“ uvedl.
Statistiky mluví jasně. Na následky či v souvislosti s požitím ilegální drogy zemře ročně v Česku 300 až 500 lidí, alkohol má na svědomí čtyři až šest tisíc životů a na následky kouření zemře 16 tisíc lidí.


Zdroj: novinky.cz, 28. června 2014