Europarlament a europoslanci řeší vizáž krabiček od cigaret a cigaretové příchuti

europarlament-a-europoslanci-resi-vizaz-krabicek-od-cigaret-a-cigaretove-prichutiEuroposlanci odmítli tvrdá opatření proti výrobcům cigaret a kuřákům. Evropský parlament se postavil proti návrhu Evropské komise ohledně tabákových výrobků. Odmítl zákaz tenkých cigaret, regulaci elektronických cigaret, i když souhlasí se zákazem těch mentolových. Europoslanci také požadují, aby zdravotní varování zabíralo menší plochu krabičky, než navrhovala komise.

Spor o velikost plochy s informací o nebezpečnosti kouření

Poslanci požadují, aby varování o nebezpečnosti kouření tabáku bylo jen na 65% strany krabičky, zatímco podle Bruselu měla výstraha pokrývat 75% přední a zadní strany. V současnosti je to 30% na jedné straně a 40% na druhé. Zakazují se také označení lehké cigarety (light) a s malým množstvím dehtu.

Původní návrh byl velmi přísný, zakazoval slim cigarety a elektronické cigarety se měly prodávat jen v lékárnách. To europoslanci odmítli, souhlasí však se zákazem mentolových cigaret, jejichž obliba roste díky použití mentolových kapslí. Požadují ale jeho pětiletý odklad.

 

Krabička cigaret by neměla vypadat jako od krabička parfému

"Záměrem směrnice je, že tabákové výrobky by měly vypadat a chutnat jako tabákové výrobky," prohlásil před hlasováním eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg. V ruce přitom držel růžovou lesklou cigaretovou krabičku, kterou si prý ráno koupil přímo ve štrasburském sídle Evropského parlamentu a která se podle něj spíš podobá krabičce od parfému.

Kritici ale upozorňovali, že plánovaný zákaz cigaret s ovocnými či sladkými příchutěmi nebo zákaz tenkých cigaret ohrozí tisíce pracovních míst v EU, podpoří černý trh s cigaretami a pro členské státy může znamenat výpadky v příjmech na daních.

Protože parlament požaduje změny návrhu, musí o výsledné podobě zákona jednat europoslanci s členskými státy.

8.10.2013 - novinky.cz

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen