zakaz-koureni-ve-vsech-restauracich-cr-resi-novela-protikurackeho-zakonaKouření v restauracích, hospodách, barech i na diskotékách by mohlo v Česku brzy odzvonit. Jeho zákaz chce novelou protikuřáckého zákona prosadit nejen ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), ale i poslanci hnutí ANO, kteří teď přišli s vlastní iniciativou. Ministr Němeček v podstatě jen oprášil návrh novely, který už v roce 2012 připravili tehdejší šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a poslanec ODS Boris Šťastný.

Podle ní má být kouření plošně zakázáno v jakémkoli zařízení, kde se podává jídlo. Tedy i ve venkovských hospodách. Navíc se má zúžit počet míst, kde je povolen prodej cigaret, a současně přitvrdit pokuty za porušování předpisů.

Stačí jediná věta v zákoně
Novelu protikuřáckého zákona předloží ministerstvo zdravotnictví vládě a parlamentu ke schválení nejpozději letos v prosinci. Pokud projde a podepíše ji i prezident Miloš Zeman, mohla by začít platit od ledna 2016.
Poslanecký klub ANO navrhuje ještě rychlejší cestu. „Sněmovně předkládáme svou poslaneckou novelu, která by mohla platit už od ledna příštího roku. Obsahuje jedinou větu, že se zakazuje kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování. To postačí k tomu, aby se z hospod, restaurací i barů vyhnal tabákový kouř,“ sdělil 21.7.2014 ČT poslanec Radek Vondráček (ANO).

Jak poslanec konstatoval, o úplném zákazu kouření ve stravovacích zařízeních se už mluví příliš dlouho. „Jde o to, jednoznačně říci, že kouření patří někam na okraj, a měli bychom udělat všechno pro to, aby se omezilo,“ zdůraznil Vondráček.

Budou restaurace a hotely krachovat?
Opačný názor má ovšem prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek, podle něhož je kouření věc, kterou by neměli regulovat politici, ale trh.

Asociaci se zejména nelíbí, že protikuřácký zákon se mění tak často.
Jeho nynější platná verze byla přijata v roce 2009 a účinnosti nabyla v červenci 2010. Od té doby musejí mít všechny restaurace, kavárny, bary i hospody vyznačeno na vstupních dveřích, jestli se v nich smí nebo nesmí kouřit či zda mají stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.
„V ČR je kolem 30 tisíc gastronomických zařízení. Z těch, kde se podávají teplá jídla, je zhruba třetina čistě kuřáckých, pětina nekuřáckých a ty zbývající mají oddělené prostory. Nekuřáckých je přes 80 procent hotelů. Naopak u provozoven bez jídla je poměr kuřáckých a nekuřáckých 62 ku 10,“ informoval Stárek. AHR odhaduje, že kdyby úplný zákaz kouření prošel, zkrachuje až třetina provozoven.

Zákaz kouření ve všech cigaretách byl poprvé uzákoněn v Irsku
S úplným zákazem kouření nejen v restauracích, ale na všech veřejných místech přišlo z evropských zemí jako první Irsko, kde to platí od roku 2004. Poté s různými úpravami následovaly další státy.
V restauracích se tak už nesmí kouřit ve Francii, Velké Británii, Bulharsku, Španělsku, Itálii, Řecku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Makedonii, Finsku, na Islandu, v Litvě, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, ve Švédsku, na Ukrajině i ve Vatikánu. V ostatních zemích platí různé výjimky, kromě Česka se to ale nikde nenechává pouze na provozovatelích.

Zdroj: novinky.cz, 22.7 2014